Nekad i danas

Nekad

Korijeni nastanka su vezani za 1896. godinu za vrijeme Austro-ugarske vlasti pod nazivom Zanatlijska škola. Tadašnje uprava škole je bila pod njihovim rukovodstvom, a školu su pohađali učenici s prostora Hercegovine. Matične knjige iz ovih vremena posjedujemo i danas. Za vrijeme I. svjetskog rata škola je zadržala svoj prvobitni naziv, a kasnije se spominje pod nazivom Škola s praktičnom obukom. Nakon II. svjetskog rata oformljena je Građevinsko-tehnička škola 1946. godine, a 1948. i prvo odjeljenje strojarskog odsjeka. Kao zasebna Tehnička škola je počela egzistirati od školske 1954/55. godine. Elektro-mašinski školski centar (EMŠC-MOSTAR) je formiran 12.VII.1962.godine, a odvaja se od bivše Tehničke škole. Pri R.O. EMŠC od 01.01.1981.godine postoji OOUR Škola usmjerenog obrazovanja za saobraćajna zanimanja. Od srpnja 1992. godine iz R.O. EMŠC osniva se Srednja prometna škola koja od 2002. godine egzistira kao ustanova. O povijesti i sadašnjosti škole svjedoči monografija Raskružjima prošlosti koju smo 2020. godine objavili u povodu 40. obljetnice početka rada Srednje prometne škole i 123. obljetnice osnivanja Zanatlijske škole u Mostaru.

Danas

Danas Srednja prometna škola obrazuje učenike u području cestovnog prometa A i B, u području PT prometa A, području strojarstva – C, u području zračnog prometa - A i u području željezničkog prometa - A, područje prometa i logistike - A. Škola raspolaže s više od 4000 četvornih metara prostora, od čega 2000 učeničkog prostora, oko 600 radioničkog prostora i više od 1700 dvorišta i sportskog igrališta s parkiralištem.